User Tag List

Informational! Informational!:  0
Likes Likes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 9 to 16 of 18

Thread: Jiffy seed starter kits for VFT seeds

  1. #9
    JMurphy97's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Milwaukee
    Posts
    1,250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I'm not going to use the pellets. I gave those away some my old teacher who does a lot of gardening. I'm using a mix of peat moss and perlite, with just a layer of the peat moss on top. That way it's plan on the top and spoting any sprouts would be easier. I don't have any live LFS but maybe use some of the chile as a top layer and they both can maybe grow in together. But then I'm just putting them in the window. No extra lights or anything. Would it be good to use the dome or not?

  2. #10
    agentrdy's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Athens area, GA
    Posts
    84
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    It depends on how hot your windowsill gets. A closed container can heat up really fast, especially this time of year, though in Milwaukee I imagine you'll be fine.

  3. #11
    JMurphy97's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Milwaukee
    Posts
    1,250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeah I'm not sure I have a bigger tray and dome for LFS in the window and it is showing 97 for the temp when the sun is coming up.

  4. #12
    Don't eat me,... Mr. Flytrap thbjr's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Phoenix, AZ
    Posts
    305
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by upper View Post
    i dont know why, i didnt microwave and use fungicide, and nothing came up. when i microwaved and dipped in fungicide, it started coming up. i coudnt use the dome anymore, so i guess its a waste of money for me. my dad said 23watts(100 watts equivalent) for 15 hour a day is an extra 40$ to the electricity bill and i didnt want to use the dome anymore xD
    Upper, perhaps you need to sit down with Dad and do a little math. Here is a page with state be state power cost. Use your cost to get a very close estimate of actual cost. here is the formula. W x T = KWH. KWH x your cost per KWH = cost per day (wattage x time = kilo watt hours). 1 KWH is running 1000 watts for 1 hour, or 100 watts for 10 hours, or 10 watts for 100 hours, etc. So, if you have a 25 watt bulb on for 16 hours a day, 25 x 16 = 400 watts or .4KWH. If your power cost is $.10 per KWH, it cost $.04 a day to run that 25 watt bulb for 16 hours. At 4 cents a day times 30 days, it would be about $1.20 a month. If your power cost is $.15 per KWH, the cost per month would be around $1.80 for your 25 watt bulb.
    Just to ease your dads worries, that's a long way from $40 a month.
    Happy growing!!!

  5. #13
    larry's Avatar
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    Southern California
    Posts
    1,724
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by upper View Post
    i dont know why, i didnt microwave and use fungicide, and nothing came up. when i microwaved and dipped in fungicide, it started coming up. i coudnt use the dome anymore, so i guess its a waste of money for me. my dad said 23watts(100 watts equivalent) for 15 hour a day is an extra 40$ to the electricity bill and i didnt want to use the dome anymore xD
    Your dad's math is off. I did the math once. I had a 14 watt flourescent bulb, and it came out to less than a dollar a month to run 15 hours a day.
    larry
    http://www.flickr.com/photos/bigflytrap/
    Save a tree, legalize cannabis.
    Be enlightened

  6. #14
    JMurphy97's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Milwaukee
    Posts
    1,250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    If that were the case man, We would be going broke with everything I have.

  7. #15
    Don't eat me,... Mr. Flytrap thbjr's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Phoenix, AZ
    Posts
    305
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by JMurphy97 View Post
    If that were the case man, We would be going broke with everything I have.
    Yeah, at $40 per CFL.

  8. #16
    JMurphy97's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Milwaukee
    Posts
    1,250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    No i'm saying $40 for just one 23 watt bulb we would go broke with all the fish tanks, lights for plants, and snake I have

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •